Rozbudowa ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy jest już na półmetku. Niebawem gotowe będzie torowisko, które zepnie Centrum ze Wzgórzem Wolności z Centrum. Prace trwają również przy wschodniej jezdni ul. Kujawskiej.

Aktualnie układane są tory na odcinku rondo Bernardyńskie – most Bernardyński, następnie, po zakończeniu prac konstrukcyjnych, tory zostaną ułożone w północnej części wykopu, co wymusi zmiany w ruchu. Zostanie on skierowany na nową jezdnię Kujawskiej.

Tymczasem na wschodniej stronie ulicy Kujawskiej trwają roboty drogowe: kładziona jest nawierzchnia, układane chodniki, powstaje też ścieżka rowerowa. Kontynuowane są również działania przy ścianach oporowych. Praca wre także na ul. Wojska Polskiego, gdzie powstaje nawierzchnia, a brukarze i specjaliści od kanalizacji zajmują się terenem od wlotu z ul. Toruńskiej do ronda Bernardyńskiego w okolicach kościoła garnizonowego.

– Rozbudowa ul. Kujawskiej to obecnie największy plac budowy w Bydgoszczy – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Inwestycja zdecydowanie usprawni podróże i wzmocni znaczenie komunikacji publicznej. Powstaje nowe torowisko, buspas, przystanki i parking typu P+R. Cieszę się, że wśród wykonawców są również bydgoskie firmy. Mam nadzieję, że mimo wielu nowych wyzwań, w tym sytuacji epidemii, roboty nadal będą prowadzone w dynamiczny sposób. Zależy mi szczególnie na tym, by część związana z transportem publicznym została udostępniona mieszkańcom w możliwie najszybszym terminie – podkreśla prezydent Rafał Bruski.

Przebudowa Kujawskiej jest wymagającym zadaniem dla wykonawców – konsorcjum złożonego z firm Gotowski, Kormost, Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. oraz Przedsiębiorstwa Inżynieryjnych Robót Kolejowych TOR-KRAK. Powstająca linia tramwajowa wymogła bowiem na budowniczych obniżenie ronda Kujawskiego. Oprócz wymienionego już buspasa wprowadzone zostaną tu rozwiązania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. specjalne pochylnie, a także sygnalizacja.

Rozbudowa ul. Kujawskiej w liczbach:

• wartość prac budowlanych: 168 mln zł;
• pięć pasów ruchu (dwa w górę, a trzy – w tym buspas – w dół);
• dwa kilometry rozbudowywanych dróg;
• 658 nowych nasadzeń drzew.